24-25 Eylül tarihlerinde Bursa ve Edirne'ye saha ziyareti gerçekleştirerek, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Göker Küçük, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı, Genel Sekreteri ve Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atayla görüştük. 

Kent Konseyi Başkanı ve Genel Sekreteri ile birlikte Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay’ın katıldığı toplantıda Bursa’nın gündemini, Gıda Güvenliği ve Kadın Kooperatifleri ile birlikte mahalle komitelerinin çalışmalarını değerlendirdik. Kent Konseyi'nde Kasım ayı içinde mahalle komitelerinin (64 adet) seçimleri yapılacak. Bu seçimler öncesinde mahalle komitelerine yönelik yapılacak geniş bir etkinlik için işbirliği yapmayı kararlaştırdık. 

Edirne Kent Konseyi Mahalle Meclislerini Değerlendirecek

Edirne'de dönem itibarıyla Trakya Kent Konseyleri Platformunun yürütmesini de üstlenen Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Göker Küçük ile önümüzdeki dönem çalışmaları değerlendirildi. Edirne Kent Konseyi tarafından, 5-6 Ekim 2019 günlerinde Belediye Başkanının da katılımıyla toplantı düzenleneceği, bu toplantıda Kent Konseyinin çalışma programı içinde yer alan üretim-tüketim kooperatifleri ve mahalle meclisi örgütlenmesinin konuşulacağı öğrenildi. 

Bu toplantı sonrasında 2 Kasım 2018 günü, Trakya’da bulunan il ve ilçe Kent Konseylerinin davet edileceği bir platform toplantısı yapılması planlanıyor. Bu toplantının ilk bölümünde üretim ve tüketim kooperatifleri ele alınacak. Bu gündemin daha önceki çalışmalarla birlikte ele alınması ve ilgi çekmesi için, "Ergene Havzasında Yaşanan Kirlilik ve Gıda Güvenliğine Etkileri" konusu önerildi. Platform toplantısının ikinci yarısında ise mahalle ve gençlik örgütlenmeleri tartışılacak. Bu bölümde daha önce bu konuda çalışma yapan Nilüfer (Bursa) ve Odunpazarı (Eskişehir) Kent Konseyleri’ni davet edilecek.

 Keşan'da ise, Kent Konseyi Başkanı ile çalışmalar değerlendirildi. Keşan bölgesinde sürmekte olan liman ve maden projeleri ile ilgili bilgi alındı.

Keşan Kent Meclisi Kadın Komisyonu 200’e yakın üyeye ve Pazar hariç her gün açılan bir el ürünleri sergi ve satış alanına sahip. Gençlik Meclisi ise 30-40 üyesi aktif olan 120 üyeye sahip. Geçen dönemden bu yana yaygın olarak uyuşturucu bağımlısı gençlerin izlenmesi ve rehabilitasyonu teması üzerinden bir savunuculuk çalışması yürütülüyor ve bu yönde ciddi yol alınmış durumda. Öncelikle bir merkez oluşturarak bütün mahallelerde bu yönde yaygın ve kalıcı bir örgütlenme yapılmasının hedefleniyor.

Edirne'nin Meriç ilçesinde geçmiş yıllarda çeltik tarımcılığında ciddi bir kooperatifleşme söz konusu ancak bu çalışmanın bu dönemde akamete uğratıldığı ifade ediliyor.