Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve derneğimiz tarafından yürütülen Kamu Politikalarında Yurttaşın Sözü Projesi kapsamında Bursa'ya saha ziyareti gerçekleştirildi. Yaptığımız saha ziyaretleri bölgede yurttaşın sözünü oluşturulması ve bu sözü iletmek amacıyla yurttaşları bir araya getirecek bir ağ kurulabilmesi için, hangi konuları ön plana almamız gerektiğini belirlemek ve yurttaşın günlük hayatında karşılaştığı sorunları ve taleplerini daha yakından tanımayı amaçlıyor.

Saha ziyareti kapsamında Bursa Belediyesi Kent Konseyi, Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi, DOĞADER, Uludağ Üniversitesi ve DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu ile görüşmeler yapıldı.

Bursa’da sivil ağlarla yapılan görüşmelerde, Bursa’daki turizmin Bursa’nın gelirinin yalnızca %2’lik bir bölümünü karşılaması ve rant odaklı ve sermayeye katkı amaçlı olması, sanayi bölgelerinin fazlalığı, doğal kaynakların kirliliği, güvenilir gıdaya erişimin zorluğu, köylerde üretim yapacak genç nüfusun azlığı gibi konular gündeme geldi.

Bursa’nın kamu gündemini ise çevre, termal turizm ve sanayi oluşturuyor.

Ayrıca, özellikle DOSAB’a Hayır Platformu olmak üzere, Bursa’da güçlü bir sivil ağın varlığı gözlemlendi. Üretim yapan kadın dernekleri de Bursa’da oldukça aktif.

Görüşmelerin sonunda ayrıca Nilüfer Belediyesi tarafından oluşturulan Kent Bostanı ziyaret edildi. Ürünlü Mahallesi’nde 5 buçuk dönümlük araziye kurulan Kent Bostanları ekolojik tarım koşullarına göre üretimin yapıldığı bir alan.