Güvenilir gıda araştırmaları Çanakkale ile paylaşılacak

Yurttaşlık Derneği tarafından yapılan saha çalışmaları kapsamında “erişilebilir ve güvenilir gıda” konusu araştırıldı. Çanakkale kapsamında yapılan araştırma ve çalışmalar bugün saat 10:00’da Prof. Dr. Türkan Saylan Tesisleri’nde gerçekleştirilecek olan panel ile kamuoyu ile paylaşılacak.

İstanbul merkezli yurttaşlık Derneği tarafından Marmara çevresinde sivil oluşumların katılımcıları ve uzmanlarla gerçekleştirilen görüşmeler ile toplantılarda yapılan tartışmalardan elde edilen veriler neticesinde araştırılması gerçekleştirilen “erişilebilir ve güvenilir gıda” Çanakkale kamuoyu ile paylaşılacak. Projenin tanıtım toplantısı dün sabah 10:00’da Truva Otel’de yapıldı. Toplantıda projenin kamu politikaları sorumlusu Soner Şimşek ile iletişim koordinatörü Cansu Gürkan tarafından bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve 2 yıllık bir çalışma süresini kapsayan proje kapsamında, yerel ve bölgesel düzeyde kolektif stratejiler ile savunuculuk yöntemleri oluşturarak kamu politikaları ve demokratik yönetim süreçlerine, yurttaşların katılımının artırılmasını hedefleniyor. Kamu idaresi ve yurttaş arasındaki diyaloğun geliştirilmesiyle kamu politikalarının oluşum sürecinde sivil toplumun sürece dahil olması ve yurttaşların hayatını etkileyen kamusal meselelerde kendi sözünü geliştirmesi konusunda destek vermeyi amaçlıyor. Yapılacak faaliyetlerle, 3 havzada yerel ve bölgesel sivil stratejik ortaklıklar kurulacak ve kamu-kamu idaresi aktörleri arasında diyalog süreçleri oluşturulması için gerekli zemin hazırlanacak. Farklı toplumsal zeminlerden gelen sivil toplum örgütlerinin yan yana gelmesiyle güven ve işbirliğine dayalı bir platform oluşturulması projenin hedefleri arasında. Yapılan çalışmalar, Çanakkale ve Balıkesir illerinde üreticilerin oluşturduğu kooperatif ve birliktelikler, İstanbul’da tüketicilerin güvenli gıdaya ulaşmak için kurduğu ağlar, Bursa ve çevresinde üretim ve tüketimde kadın emeği, Meriç-Ergene havzasında ise gençlerin gıda ekseninde kamu politikalarına katılımlarını artırma konularını içeriyor. Proje sorumlusu Soner Şimşek, yaptıkları araştırmalar kapsamında Çanakkale’de 300’den fazla tarım kooperatifi bulunduğunu ancak kooperatiflerin işlevlerini yerine getirmede yetersiz kaldığını tespit ettiklerini dile getirerek, gıda kooperatiflerinin önemine vurguda bulundu.

Panel bugün saat 10:00’da

Çanakkale havzasında yapılan erişilebilir ve güvenilir gıda araştırması, Çanakkaleli bir araştırmacı olan Orkun Doğan tarafından yapıldı. Doğan’ın gerçekleştirdiği çalışmalar yarın saat 10:00’da Prof. Dr. Türkan Saylan Tesisleri’nde Çanakkale halkı ile paylaşılacak.

Link: https://www.canakkalekalem.com/guvenilir-gida-arastirmalari-canakkale-ile-paylasilacak/

Son Erişim: 02.01.2020