Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_allvideos has a deprecated constructor in /home/yrldmkrs/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 18

Kendisini Kürt olarak tanımlayanların yoğunlukla yaşadığı bölgeler (KONDA, 2013)

Bölgelere göre Kürtlerin toplam nüfusa oranı (KONDA, 2013) 

NÜFUSUN ETNİK YAPISINA GÖRE MEKANSAL DAĞILIM

Türkiye’de nüfusun etnik temelli olarak coğrafi dağılımını gösteren, kamu kullanımına açık resmi bir doküman bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan farklı etnik kimliklerdeki nüfusun yoğunlaştığı bölgeler ve toplam nüfusa oranları tam olarak bilinememektedir. Bu konuda mekânsal tanımlama ancak Türkiye’nin Türklerden sonraki en büyük etnik grubu olarak tanımlanabilecek Kürt kökenli nüfusun yerleşik olduğu iller bu konuda var olan çalışmalar ve seçim sonuçları takip edilerek kabaca yapılabilmektedir. Gerek Kürt nüfusun, yaşanan çatışma ve bölgesel otonomi talepleri nedeni ile gerekse de yerel ve genel seçimlerde belirli illerde görünür olabilecek kadar yoğunlaşmış bir nüfus yapısına sahip olmaları nedeni ile böyle bir tanımlamanın yapılması mümkün olmaktadır.

KONDA Araştırma ve Danışmanlık şirketinin 2010 yılında 59 ilde 10393 denek ile yaptığı araştırmanın raporuna göre (KONDA, 2010) Türkiye’de yaşayan nüfusun %13,5’i (2010 yılı verileri ile yaklaşık 10 milyon kişi) kendini Kürt olarak tanımlamaktadır. Bu nüfusun ağırlıklı olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşadığı söylenebilir. Bununla birlikte başta İstanbul olmak üzere Ege ve Akdeniz Bölgelerinde de önemli miktarda kendisini Kürt olarak tanımlayan vatandaşın yaşadığı görülmektedir.